AŞK mı? SEVGİ mı?

Konusu 'Aşk & Sevgi' forumundadır ve Müzik delisiyim tarafından 17 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Müzik delisiyim

Müzik delisiyim Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

Bayan yada erkek her birey zaman zaman bu soruyu soruyor kendine aşk mı sevgimi aşk mı daha uzun ömürlü yoksa sevgimi daha uzun ömürlü günümüzde sevmek ve aşık olmak artık o kadar farklı bir boyut aldı ki aşk mı sevgimi sorusuna cevap arayanlar yaşadığı ilişkiyi hisleri ve duygularını tanımlama çabası içinde aşk ve sevgi bir bütün olabilir mi.

Aşkı sevgiden ayıran, başka duyguları da içinde barındıran bir bütün olmasıdır sanki. Aşkın içinde korku vardır. Endişe vardır. Kaybetme korkusu o kadar güçlüdür ki, daha çok özeni, daha çok tutkuyu, heyecanı, kalp çarpmasını içinde saklar. “Evlilik aşkı öldürür” denir ya. Başka bir anlamıyla doğrudur aslında. Evlilik sevgiyi besler, büyütür. Ama, her evlilik aşkın kimyasına uygun değildir.

Düşünsenize kavga ettiğiniz sevgilinizi…. Belki gururunuz izin vermez özür dilemeye, arayıp da “gel” demeye... Ama aşıksanız midenize kramplar girer ya aramazsa diye. Ya bir daha hiç gelmezse, ya hiç aramazsa…. Kaybetme korkusu ve endişe ruhunuzu delip geçer.

Oysa eşinizse kavga ettiğiniz…. Öyle bir ayağı çukurda evliliklerden bahsetmiyorum elbette. Normalde her şeyin yolunda olduğu, bir ömür boyunca süreceğine güvendiğiniz evliliklerden bahsediyorum. Ama insanız ya, hata yapmamak imkansız. İki kişi bir arada olup da hiç tartışmamak mümkün mü? Tartıştınız. Elbette çok üzüldünüz sevdiğinizle yaşadınız bu gerginliğe. Kırıldınız, hatta onu üzdüğünüz için pişmansınız. Ama bilirsiniz ki günün sonunda bir araya geleceksiniz. Ev orada, eşya orada. Hem evliliğin bir sorumluluğu var. Öyle yürüyüp gitme lüksü yok kimsenin, olmamalı. İçinizde bir yerde oturup konuşup sorunu halledeceğiniz inancı var. Yani evet hüzün var ama korku yok, kaybetme endişesi az. Yani sevgi var ama aşk başka bir duygu. Her ikisi de bir birleriyle karşılaştırılamayacak kadar özel ve önemli.

Aşk, insanı bedeninden sarsacak kadar şiddetli bir duygu ama ömrü çok az. On günde solan lalelerin güzelliği var aşkta ama sadece aşkın ekili olduğu bir ilişkide, aşk solduktan sonra geriye kuru topraktan başka hiçbir şey kalmıyor işte. Aşık olduğunuz kişinin ilk elini tuttuğunuzda hissettiğiniz duyguları bilmem kaçıncı dokunduğunuzda hissedemiyorsunuz, gözlerine aynı anlam yüküyle bakamıyorsunuz.

Fakat sevgi, üzerine kondukça çoğalan bir duygu. Bir ömür güvenebileceğinizden emin olmak, ne güzel bir emniyet duygusudur. Çocuğu hata yapsa da koşulsuz seven bir annenin yarattığı his gibi, eşinizle yaşadığınız küçük anlaşmazlıkların yıkamayacağı kadar güçlü bir sevginin içinde olduğunuzu bilmek, verdikçe sevginin, aldıkça paylaşımın artacağını bilmek, sakin bir limanda ömrünüzü fırtınalardan uzak geçirebileceğinizi bilmektir sevgi.

İkisini bir arada yaşayabilenler mi….. İnsan daha ne ister ki hayattan.

Last edited: 18 Şubat 2016
    Kitap kurdu bunu beğendi.
  2. Kitap kurdu

Kitap kurdu Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

Ben ikisi bir arada seviyorum mümkünse ki lütfen mümkün olsun.:p:D

3. Gamzemm

Gamzemm Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Bizde üçü bir arada var canım aşk sevgi sahip olma hissi her erkek önce aşık olur sever ve sahip olmak ister bu duygulardan yanlızca birine sahip olan erkek ikinci bir hisse sahip olamaz çünkü ihtiyaç duymaz.:D:D

4. Mehtap

Mehtap Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Önce aşkı sonra sevgiyi yaşamak en büyük mutluluk. Aşk ve sevgi varsa gerisi gelir.;):)

5. Banu

Banu Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Aşk başlangıç sevgi ve mutluluk devamı desem yeterli sanırım.:)

6. Dora

Dora Yeni Üye www.pembeoje.com

Banu hanım söylenmesi gerekeni söylemiş daha ne olsun.

7. Lütfiye yener

Lütfiye yener Yeni Üye www.pembeoje.com

Aşk ve sevgi ayrılmaz ikili.

8. Kardelen

Kardelen Yeni Üye www.pembeoje.com

Aşk sevgi güven ben üçü bir arada seviyorum.:)

9. Sefanur

Sefanur Yeni Üye www.pembeoje.com

Aşk olsun hayata umutla bakalım.:)

10. Ajda

Ajda Yeni Üye www.pembeoje.com

Aşk sevgi güven ben bir ilişki yaşıyorsam bunlar olmazsa olmazım.:cool:

Sayfayı Paylaş