YUMURTALIK KİSTLERİNİN ÇEŞİTLERİ.

Konusu 'Kadın Hastalıkları / Jinekoloji' forumundadır ve Derya tarafından 28 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Derya

Derya Profesyonel Üye www.pembeoje.com

• Her bayanın başına gelebilecek kistler hakkında biraz bilgi paylaşmak istedim.
      1. Folikül Kistleri: Adından da anlaşılabileceği gibi foliküllerin aşırı büyümesiyle oluşan kistlerdir. Genellikle 5 cm’den daha ufak çaptadırlar. Genel belirtileri bulunmaz ve bir kaç adet döngüsünden sonra kendiliğinden kaybolabilirler. Fark edilen kistler de verilen doğum kontrol hapları yardımıyla kaybolurlar.
      2. Corpus Luteum Kistleri: Genellikle ağrılı olan bu tür, sarı cisimciğin aşırı büyümesi ve içine kanama olmasıyla ortaya çıkar. Sarı cisim ortadan kalkmadığı için progesteron salgılanmaya devam eder. Bu durumda adet kanaması gecikebilir. Folikül kistlerinden daha büyük olan bu kistler 8-10 sm’lik boyutlara ulaşabilir hatta takip sırasında büyümeye devam edebilir. Bu kistlerde kendiliğinden veya doğum kontrol hapları yardımıyla küçülüp kaybolabilir ancak bu durum folikül kistlerinden daha uzun sürmektedir.
    • Endometrioma: Halk arasında “çikolata kisti” olarak bilinen bu kistler rahim iç duvarının over dokusunda ortaya çıkmasıyla karakterize olan ve endometriyozis olarak bilinen içi koyu kahverengi, eskimiş kanla dolu olan kistik bir oluşumdur.
    • Polikistik Over Hastalığı: Çok sayıda ve çok küçük boyutlarda olan kistlerin yumurtalık içinde bulunması durumudur. Bu durumun sebebi herhangi bir nedenle uzamış yumurtlama süresine bağlıdır. Her ay çatlaması gereken foliküllerin gelişimlerinin bir aşamada durması ve yumurtalıklarda kist halinde kalmasıyla oluşurlar. Bu durum sürekli tekrar ettiğinde yumurtalıkta çatlayamamış birçok kistik yapı görülür.
    • Dermoid Kist: Yumurtlama işleviyle alakalı olmayan ve vücuttaki her dokudan bir parça içerebilecek olan teratom denilen kist türüdür.
    • Kistadenom: Yumurtalıkları dıştan saran tabakanın iyi seyirli tümöral oluşumudur.

Banu bunu beğendi.
  2. Banu

Banu Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Bir bayanın başka bayanlarda faydalansın diye bilgi paylaşması çok güzel formun bu özelliğini seviyorum.:D

3. Ahu@

Ahu@ Saygın Üye www.pembeoje.com

Bir dönem bu tür kistlerden çok çektim allah kimseye vermesin.önemli ve faydalı bir paylaşım teşekkürler.

4. Alara

Alara Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Bir dönem ne sancılar çektim bu yumurtalıkta oluşan kist sebebiyle dayanılmaz ağrılar anlatamam.

5. Meliss

Meliss Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

Bayanların kabusları bitmez ömür biter ağrılar sancılar bitmez.

6. Zinnur

Zinnur Yeni Üye www.pembeoje.com

Yumurtalık kistleri dayanılmaz ağrılar ve sancılar demek ihmal edilmemesi çok önemli.

Sayfayı Paylaş