Spiral kullananların dikkat etmesi gereken konular.

Konusu 'Kadın Hastalıkları / Jinekoloji' forumundadır ve Pelin tarafından 26 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Pelin

Pelin Yeni Üye www.pembeoje.com

Gebelikten korunma şekli olarak bilinen spiral dikkat edilmezse büyük sağlık sorunları oluştura bilir spiral taktırmadan önce ve taktırdıktan üç ay sonra muayene şart bazı bayanlar taktırdıktan yıllar sonra uzun süren kanamalar sonrasında doktora gitmeyi tercih ediyor ve ameliyatla geçebilecek sorunlar yaşıyorlar.
    Spiral genellikle T şeklinde rahim içine yerleştirilen bir plastik demektir. Vücut içine yabancı bir madde koyulduğu için en korkulan yan etkisi ve komplikasyonu enfeksiyon oluşmasıdır. Spiral ile doğum kontrolü yöntemini kullananlar nelere dikkat etmeli, Spiral kullananlarda çok fazla ve önemli dikkat edilmesi gereken şey yoktur. Spiralin en büyük özelliği takılması ve unutulmasıdır. Bunun avantajı da burada yer alır. Ancak bilinmesi gerekir ki spiralin düşme ihtimali vardır.

Bu düşme ya da yerinden oynama ihtimali genellikle ilk 2-3 ayda ortaya çıkar. Bu nedenle 3. ayın sonunda doktor kontrolü gerekir. Eğer burada herhangi bir sorun görülmezse, senelik kontrollerde spiralde sorun görülmezse spiral yerinde kalmaya devam edebilir.

Spiralin geçerlilik süresi spiralin tipine de bağlı olarak da değişmekle birlikte 5-10 yıl arasında değişir. Yeni spirallerde bu 10 seneye kadar çıkmıştır. Eğer arada çocuk istenirse spiral çıkartılır, takip eden ay içinde de hemen hamile kalmak mümkündür.

2. Ilgaz 8998

Ilgaz 8998 Yeni Üye www.pembeoje.com

spiral taktırırken kaliteli olması ve önceden bir takım tahliller yapılması şart sonrasında canınız yanmasın ameliyata kadar giden sağlık sorunları yaşamayın.

3. Nefise çınar

Nefise çınar Yeni Üye www.pembeoje.com

Belli süreleri var yani son kullanma tarihi diyelim bu zamana dikkat edilirse korkulacak bir şey yok spiral taktırmakta

4. linet

linet Yeni Üye www.pembeoje.com

Her vücut spirali kabul etmez bilginiz olsun

5. Tanem

Tanem Yeni Üye www.pembeoje.com

spiral bende çok düşündüm ama çatala çıkma korkusuna taktırmaya gidemedim iyi gitmemişim konturol felan hiç bana göre değil

6. Tanya

Tanya Yeni Üye www.pembeoje.com

spiral takdırmadan önce bazı tahliller gerekiyor öncesinde çok sakıncalı

Sayfayı Paylaş