Saçlar Neden Erken Beyazlar?

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve Nağme tarafından 29 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Nağme

Nağme Yeni Üye www.pembeoje.com

Saçların beyazlaşması genelde normal seyrinde devam eder. Yani yaşlandıkça saçlar da beyazlaşmaya meyillidir. Fakat bu her zaman böyle olmaz. Kimi zaman 20 li yaşlarda da saçlar beyazlaşmaya başlar.

Saçlarda renk üreten hücreler pigment üretimini durdurduklarında saçlarda beyazlaşma başlar. Genelde saçlar 30 lu yaşlarında ortalarında beyazlaşmaya başlar. Bu ırklara göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin Afrika kökenli insanlarda daha geç bir yaşta beyazlaşmaya başlayabilir.

Saçların 20 li yaşlarda beyazlaşmaya başlaması erken beyazladığı anlamına gelir.

Saçlar neden erken beyazlar?

Genelde insanlar stres faktörünün saçları beyazlattığına inanır. Fakat stres faktörü saçların beyazlamasında bir neden değildir. Saçların erken beyazlamaya başlamasında büyük oranda genetik faktörlerin etkisi vardır.

Otoimmün sitemle ilgili bir takım sorunlar da erken beyazlaşmaya neden olabilir. Vitiligo, werner sendromu ve alopesi areata gibi sorunlar saçların erken beyazlaşmasına neden olan etkenler olabilir.

A ve B12 vitamini eksikliği, hipofiz ya da tiroid bezi sorunları saçlarda erken beyazlaşmaya neden olabilir.

Yapılan bazı araştırmalarda düşük kemik yoğunluğu, kilo, boy ve etnik köken ile erken beyazlama arasında bağlantı bulunmuştur.

Beyaz saçlar nasıl kapatılabilir?

Beyaz saçlar asla koparılmamalıdır. Çünkü daha da artarlar.

Beyaz saçlar için kalıcı boya veya diğer saç bakım ürünleri kullanılabilir.

Gölgelendirme ve balyaj uygulaması beyazları kapatabilir.

Saçlardaki beyazlıkları kapatmak için rimel de kullanılabilir. Rimel beyaz saçların üzerinden geçirilir.

Sarışın olanlar ise bir diş fırçasını fondötene batırabilir ve saç diplerine sürdükten sonra dikkatli bir şekilde fırçalama yapabilir.

2. Tanem

Tanem Yeni Üye www.pembeoje.com

Benim saçlarım daha 19 yaşımda iken beyazlamaya başladı bende boyatıyorum o günden buyana.

3. Nağme

Nağme Yeni Üye www.pembeoje.com

Tabiki yazıda anlatılanlara katılıyorum ama bazende saç beyazlaması ırsi olabiliyor.

4. Esma turan

Esma turan Yeni Üye www.pembeoje.com

A ve B12 vitamini eksikliği, hipofiz ya da tiroid bezi sorunları saçlarda erken beyazlaşmaya neden olabilir.

vitmin eksikliği ile saçların beyezlaması hiç bu şekilde düşünmemiştim bilgiler için teşekkürler.

5. Nesrin

Nesrin Yeni Üye www.pembeoje.com

Bizim ailede ırsi diye düşünürdük hep ama sanırım değilmiş bilgiler için teşekkürler.

6. Hilde

Hilde Yeni Üye www.pembeoje.com

Bir çok nedeni olabilir stres veya vitamin eksikliği veya başka bir sorun doktora gitmek en iyi çözüm.

7. Emma

Emma Yeni Üye www.pembeoje.com

İnsan vücudunda oluşan ve değişen her hareketin mutla bir sebebi vardır saç dökülmesininde öyle önce nedenini bulmak sonra çözüme gitmek en doğru hareket olur.

Sayfayı Paylaş