Müzeyyen Senar hayatını kaybetti.

Konusu 'Aramızdan Ayrılanlar' forumundadır ve Victoria tarafından 8 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Victoria

  Victoria ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ ★ Yönetici Genel Yönetici www.pembeoje.com

  Türk Sanat Müziği efsanesi Müzeyyen Senar bu sabah vefat etti. Atatürk’ün en sevdiği sanatçılardan biri olan Müzeyyen Senar’ın ölümünü kızı Feraye Işıl, açıkladı.

  Işıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zatürre teşhisiyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altında tutulan annesinin bugün sabah 07.30 sıralarında vefat ettiğini söyledi.

  97 yaşında hayata gözlerini yuman Müzeyyen Senar, 1918 Bursa – Keles doğumluydu.

  [​IMG]

  Müzikle genç yaşta tanışan Müzeyyen Senar müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti’nde kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı.

  Güçlü sesi dikkat çeken Müzeyyen Senar’ın ünü yayıldıkça hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem’i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi.

  Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan Müzeyyen Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu.

  Müzeyyen Senar’ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul’un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar’ı da aldı.

  Müzeyyen Senar, sonraki yıllarda İstanbul’un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

  Müzeyyen Senar’ın yeteneği, Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.
  [​IMG]
  Müzeyyen Senar Atatürk’ün en sevdiği sanatçılardan biriydi.

  1938 yılında Ankara Radyosu’nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü.

  Türkiye’nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda verdi.

  Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.  Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Senar, 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.

  MÜZEYYEN SENAR SON YOLCULUĞUNA SALI GÜNÜ UĞRLANACAK

  Bugün vefat eden Türk Sanat Müziği sanatçısı Müzeyyen Senar’ın cenazesi, 10 Şubat Salı günü İstanbul’da defnedilecek.

  Senar’ın kızı Feraye Işıl, Senar’ın yaşamını yitirdiği Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Senar’ın cenazesinin bugün İstanbul’a gönderileceğini belirtti.

  Işıl, Senar’ın cenaze namazının 10 Şubat Salı günü İstanbul’daki Bebek Camii’nde öğle namazı sonrası kılınacağını ve cenazesinin İstanbul’da defnedileceğini bildirdi.

  Zatürre teşhisiyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altında tutulan Müzeyyen Senar, bugün sabah saat 07.30′da vefat etti.

  Allah Rahmet Eylesin,
   
  Ahu@ bunu beğendi.
 2. Ahu@

  Ahu@ Saygın Üye www.pembeoje.com

  Türk sanat müziğine hayatını adamış bir kadını bir sanatçıyı kaybettik Allah rahmet eylesin.:(
   
 3. İlkyaz

  İlkyaz Yeni Üye www.pembeoje.com

  97 yaşında hayata gözlerini yumdu ömrünü müziğe adamış bir kadını bir sanatçıyı kaybettik üzülmemek mümkün değil.
   
 4. Kerime

  Kerime Yeni Üye www.pembeoje.com

  Ne ses vardı Müzeyyen senarda Allah rahmet eylesin:(
   

Sayfayı Paylaş