Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Konusu 'Kadın Hastalıkları / Jinekoloji' forumundadır ve Semacaa tarafından 27 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Semacaa

Semacaa Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

Forumda gördüğüm kadarıyla benim gibi bir sürü kişi ASC-US sonucuyla karşıkarşıya kalmış. Psikolojik olarak sıkıntılı durumdayım. İçinizde benim durumumda olanlar vardır. ASCUS çıkan, ikinci smear'ini bekleyen, kolposkopi olacak olan korkan üzülen bizler...
    Benim hikayem vajinal akıntıyla başladı. Candida diye süren uzun tedavilerden sonra candida olmadığımı sonunda farkettiler. Muayenede bir şeylerden şüphelenip patolojiye göndermek üzere kültür aldılar ve sonuç ASCUS çıktı. İnternette önemli olduğunu okuduğum ASCUS sonucumdan sonra beni yalnızca ''3 ay sonra gel'' diyerek gönderen zerre bir bilgi vermeyen Ankara Hastanesi'ne daha fazla güvenemeyip 3 ay sonraki testim için Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gittim. 3 ay önce ASCUS çıkmıştı, 3 ay sonra tekrar test yaptırmam söylenmişti dediğimde beni telaşla onkolojiye gönderdiler. İkinci bir smear yapmadan direk kolposkopi yapalım dediler.

Kolposlopiyi narkozla yapan yerler varmış. Ama tecrübe eden biri olarak bunun için narkoz almayı gereksiz görüyorum. Çok stresli bir şey ancak keşke bayılsaydım dedirtecek hiç bir acısal durum yok. Biyopsi dediğimiz ve parça alma olarak düşününce ürktüğümüz şeyinse hissettirdiği hiç birşey yok. İzlemeseniz anlamazsınız... Neyse. Doktor sayıyor; şurada anormallik var şurada bu var şurada şu var. Stres... Neyse oldu bitti. 10 gün sonra test sonucun çıkmış mı diye ara dediler. Şimdilerde çıkmasını bekliyorum. İki kişi dışında kimseyle paylaşmamamın aşırı bir baskısı var. Rahatlayamıyorum. Kötü durumdayım. Bir sürü şey okudukça insan ürküyor. Bir jinekolog sitesinde ASCUS'un cin1 olduğunu okudum. cin1, cin2, cin3... cin3 ciddi riskmiş. cin1'den cin3e dönüşmesi yılları alırmış. Ama biyopsi yapıyorlar ki bu da durumun cin1 deyip geçilemeyeceğini gösteriyor. Şuan en büyük korkum çocuk sahibi olmamı engelleyecek boyutta bir ameliyat olmamı gerektirecek bir sonuç çıkması. Çocuk sahibi olmuş olanlar için durum bir tık daha kolay atlatılabilir.

Bu aşamalarda olanların yorumlarını bekliyorum, lütfen yaşadıklarınızı paylaşın ve birbirimize destek olalım. Sevdiklerimle paylaşıp kimseyi üzmek istemiyorum. Bir de onun geri dönüşü olacak, iyi misin, ne oldu, üzülme muhabbetleri... En iyisi kendimizi yemek... :KK53:

Çok da cahiliz. Sağlık bilgilerine ulaşmak gözüktüğü kadar kolay değil. ASCUS kansere dönüşebiliyorsa ASCUS'un HPV ile ilişkisi ne? HPV nin kanserle ilişkisi ne? HPV'siz aynı riski taşıyan hücresel bir durum mümkün mü. Bunlar kafamı karıştırıyor. Yani sadece HPV çıkarsa bu uzun dönemde kansere dönüşebilecek bir şey mi. Kötü bir şey çıkarsa ameliyat yerine gözlem ne kadar risk taşır vs. Umarım bu bulmacaları çözmem gerekmeden temiz bir sonuçla kurtulurum.

Herkese bol sağlılı ömür diliyorum... Tecrübesi veya sonucunu beklerken soru işaretleri olanların yorumlarını bekliyorum.

Sayfayı Paylaş