Düğünde Gelin çiçek atma

Konusu 'Gelinlik' forumundadır ve anyuta tarafından 8 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. anyuta

anyuta Profesyonel Üye Forum Yazarı www.pembeoje.com

Gelin çiçeği adeti çok eskiden tarih alıyor.Eski Rumilerde,Yunanlarda ve Kelt diyen millette gelin çiçeği gelininin boynuna asarlardı. O çiçeklerden değil güzel kokulu bitkilerden idi bu buket. Güzel kokular gelini kötü şeylerin koruma amaçlı kullanıyorlardı.
    Yıllar sonra bu buket boynundan koluna geçti. Ve gene de aynı amaçta kullanılıyordu. Gelinle alakalı olan herşey şans getiren bir semböl olarak sayılıyordu. Bu yüzden gelin kendisine ait olan birşeyi atmalaıydı ve atılan parçayı tutan kişi mutlu olacaktı bir sene içinde.
    Zamanla bu adet biraz değişti, gelin buketi ya en yakın arkadşlarına atılmaya başlandı. Onu tutan evlenmeyen kız en yakın zamanda evlenecekti.
    Son yıllarda bu adet Türkiye de de yaygınlaştı,ama birçok gelin çiçeği atsa da sonra tutan kızdan geri istiyordu. Bence tamamen saçma bir şey. Ya atacaksın ya da atmayacaksın kendinle götüreceksin.
    Peki siz gelin çiçeği atmışmıydınız?Gelin çiçeği tutan kız sonra evlendi mi?

2. Pembe

Pembe Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Çok ilginç bir adet bu :)

3. Vesile

Vesile Tecrübeli Üye Forum Yazarı www.pembeoje.com

Benim çiçeğim çok pahalı ve çok güzel olduğu için atmaya karar veremedim... kendime bıraktım. güzel bir vazoya koyup odamı süsledim:)

4. Derya

Derya Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Ben gelin çiçeğimi 11 yıl yatak odamda kullandım hem güzel bir anı hemde dekoratif bir demet oldu ama sonra yıkama şansım olmadığı için atmak zorunda kaldım ne kadar dikkat etsemde kirlendi.

5. Ahu@

Ahu@ Saygın Üye www.pembeoje.com

Ben gelin çiçeğimi 9 yıl saklamış ve sonra kirlendi diye atmıştım.

6. Pamira

Pamira Yeni Üye www.pembeoje.com

Ben gelin çiçeğimi atmaya kıyamamıştım kızlar ne çok kızmışlardı.

Sayfayı Paylaş