Diş dostu 10 besin maddesi

Konusu 'Ağız ve Diş Sağlığı' forumundadır ve Bennur tarafından 25 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Bennur

  Bennur Yeni Üye www.pembeoje.com

  Diş sağlığımız için bir hekime baş vurmadan dişlerimiz sağlıklıyken de yapabileceğimiz diş sağlığımızı korumakta yardımcı olacak doğal yöntemlerde var biz ne kadar sağlıklı beslenirsek vücudumuz için ne kadar sağlıklı besinler tüketirsek o kadar sağlıklı bir vücuda ve dişlere sahip oluruz.

  [​IMG]
  İşte Diş Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler;

  [​IMG]
  1. Kereviz; Kereviz dişlerimizi iki yolla korur. Kereviz extra çiğnememizi gerektiren bir yiyecektir bu da ekstradan tükürük salgılamamıza ki bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kılmamıza yarar sağlar. Buna ilaveten lifli ya da sert yapıda ki doğal yiyecekler dişetlerine masaj yapar ve diş aralarını temizler.

  [​IMG]
  2. Peynir; Peynir dişleriniz için birden çok yarar sağlar. İlk olarak ağzınızın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda çürüklere karşı koruyup, yeni çürükler olmasını engellediğini belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı şekerli gıda alındıktan sonra yenilecek bir parça peynirin, şekerin dişleri çürütme etkisini giderme açısından son derece önemli olduğu ilave ediyor.

  [​IMG]
  3. Yeşil Çay; Yeşil çayda bulunan katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşıda etkili oluyor Dolayısıyla ağız kanserlerine karşıda etkili bir maddedir. Bu madde aynı zamanda kötü ağız kokusuna neden olan bakterileri de ağızdan uzaklaştırmaya yardımcı olur.

  [​IMG]
  4. Kivi; Vitamin C eksikliği dişetlerinizi hassaslaştırabilir, bakterilere karşı daha dirençsizleştirebilir. Bu durumda da periodontal rahatsızlığa yakalanabilirsiniz. Bu durumla karşılamamak için yeterince C vitamini almalısınız ve bunun içinde kiviyi seçebilirsiniz çünkü kivi diğer meyvelere göre daha fazla vitamin C içerir.

  [​IMG]
  5. Yoğurt; Kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere olan faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum periodontal rahatsızlığı olan kişilerdeki diş kökleri iltihaplı cep sayısını azaltır. Kalsiyum, periodontal rahatsızlık dolayısıyla oluşmuş sallantılı ve gevşek dişleri iyileştirmede yardımcı olur. Kalsiyum, diş kayıplarını önlemeye yardım eder. Eğer sizde diş sağlığınızı düşünüyorsanız, kalsiyum deposu olan yiyecekleri tercih edin.

  [​IMG]
  6. Maydanoz; Ağız kokusuna neden olan yiyecekleri tükettikten sonra biraz maydanoz çiğnemek hoş bir ağız kokusuna sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede ise kötü ağız kokusu maydanoz sayesinde hoş bir kokuya dönüşür.

  [​IMG]
  7. Çilek; Çilek dişlere ve dişetlerine iyi gelir. Aynı zamanda diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmanın formülünü taşımaktadır. İçinde bulunan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir. Diş taşlarının oluşumunu engeller.

  [​IMG]
  8. Kuru Yemişler, Kuru yemişler ve çekirdekler dişi kaplayarak bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturan doğal yağlar içerirler. Bu yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı olarak çürümelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar ve çekirdekleri de kalsiyum içerir.

  [​IMG]
  9. Elma; Elmanın kabukla yenilmesinin bir yandan dişlerin kuvvetlenmesini sağlarken bir yandan da içerisindeki maddelerle dişleri temizlediğini aktaran Kazandı, "Elma, havuç gibi meyveleri ısırarak yenilmesini tavsiye ederim" diye ekledi

  [​IMG]
  10. Balık; Balığın içeriğindeki fosfor, kemik ve diş dokusunun teme maddelerinden bir tanesidir. Bunlarda dişleri sertleştiren fosfor bulunmaktadır. Dolayısıyla daha sağlıklı dişler için haftada bir kez balık tüketilmelidir.
   
 2. Edibe

  Edibe Yeni Üye www.pembeoje.com

  Çok güzel hepsini severek tüketirim diş sağlığı için faydalı olduğunu bilmek güzel.
   
 3. Vika

  Vika Yeni Üye www.pembeoje.com

  sağlıklı beslene bilmemiz için diş sağlığı çok önemli bilgiler için teşekkürler.
   
 4. Bennur

  Bennur Yeni Üye www.pembeoje.com

  Diş sağlığı bu ihmale gelmez dimi ama :)
   
 5. Vika

  Vika Yeni Üye www.pembeoje.com

  aynen;);)
   
 6. Leylifer

  Leylifer Yeni Üye www.pembeoje.com

  diş fırçalamaya korkar oldum son günlerde diş etlerim çok kanıyor sizce ne yapmalıyım.
   
 7. Tuğba güzel

  Tuğba güzel Yeni Üye www.pembeoje.com

  hepsi birbirinden farklı ama diş dostu harika.
   

Sayfayı Paylaş