Damat Tarafının Hazırlık Listesi

Konusu 'Damatlık' forumundadır ve Balıkburcu tarafından 2 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Balıkburcu

  Balıkburcu Profesyonel Üye www.pembeoje.com

  Bazen aileler arasında görev dağılımı yapılırken mutlaka gerginlikler yaşanabilir. Önemli olan bu gerginlikleri yumuşatmaya bakmalıdırlar. Kısacası “Şimdiden bunlar böyle, evlendiğinde nasıl olur” denipte kestirip atmak yanlıştır. Aileler gerginlik yaşarken gelin ile damat her zaman ılımanlı olmalıdırlar. Karşılıklı olarak aileleri yumuşatmalıdırlar veya olayları görmezlikten gelmelidirler. Şimdi söz, nişan, düğün hazırlıkları sırasında damat ve ailesinin üzerine düşen görevleri şöyle bir sıralayalım;


  -Damat, kız istemeye giderken çiçek, çikolata veya şekerleme alır.

  -Söz kesilmesi sırasında damat tarafı söz yüzüklerini alır. (Çiftler eğer birbirlerini tanıyor ve seviyorsa yüzüğün türünü kendileri belirler)

  - Genelde yukarıda belirttiklerimiz yapılır. Lakin bazı yörelerde usuller farklı olur.

  - Nişan sırasında, nişan yüzüklerini genelde erkeğin yüzüğünü kız, kızın yüzüğünü ise erkek alır.

  - Nişan alışverişi sırasında kız tarafının bohçalık eşyalarını ve nişan kıyafeti, ayakkabı ve gidilecekse kuaför masraflarını erkek tarafı karşılar.

  - Nişanda kıza takılan takıları da erkek tarafı alır. Erkeğin takılarını da kız tarafı alır.

  Bu dönem içerisinde yapılan harcamalar bütçenin niteliğine göre değişmektedir. Aileler karşılıklı olarak konuşup anlaşıp uygun bir bütçe de çıkarabilirler. Her şeyi önceden belirlemek sürtüşmeleri de önler. Düğün hazırlıkları sırasında damadın üzerine büyük bir yük biner. Kına, ev hazırlığı ve düğün hazırlıklarının masraflarını damat tarafı karşılar. Genelde Türk adetlerinde bu böyledir. Peki bu hazırlıklar nelerdir? Damat ve tarafına düşen görevleri nedir? İşte detaylar:

  -Kına gecesi hazırlığında kızın kına elbisesini ve aksesuarlarını (ayakkabı, çanta, küpe, kolye, iç çamaşırı) damat alır.

  - Kına gecesinin, kına ve çerezini erkek tarafı temin eder.

  -Düğün hazırlığı tamamen erkek tarafına aittir. Bu hazırlıklarsa şöyle:

  -Düğün kartı ve basımının masrafları erkek tarafına aittir.

  -Düğün salonu ve müzik eğlence masraflarını damat tarafı karşılar.

  -Gelinlik ve gelinlik aksesuarlarını (ayakkabı, küpe, kolye, korse, çorap, sutyen, jartiyer,) ve masraflarını damat tarafı karşılar.

  -Gelin arabası ve süslemesi

  -Stüdyo, fotoğraf ve kamera çekim masrafları

  - Kuaför ve güzellik salonu masraflarını erkek tarafı karşılar. (gelin ve geline yakın bir kişinin saç ve güzellik masrafını karşılar.)

  - Damadın saç ve güzellik salonu masrafını damadın ailesi karşılar.

  -Düğün arabası havlularını gelin tarafı temin eder. Erkek tarafı buna karışmaz.

  -Konukların ulaşım (otobüs, midibüs, minibüs vb) masrafları. Bu masraflar kişilere özel değil bölgesel olarak yapılır. İnsanlar buralardan toplu alınır ve topluluğun kısım kısım indirilmesi sağlanır.

  -Arabaya konulan bahşiş,

  -Düğün yerindeki bahşiş,

  -Nikah dairesi ve resmi işlem masraflarını erkek tarafı karşılar.

  -Sağlık işlemleri masraflarını erkek tarafı karşılar.

  -Gelin alma sırasında, kapı kapanması, kurdele bağlanması gibi durumlarda bahşişi erkek tarafı öder. Söz, nişan ve düğün hazırlıklarının ardından damadın ev hazırlığı yer almaktadır. Ev hazırlığı bazı aileler arasında çözümler sunulur. Ekonomi seviyesi yüksek olan aileler, ev alımı veya yerleştirilmesi sağlanır
  Kız tarafının zengin olması durumunda gelin babası eğer isterse damadına bir daire verebilir. Asıl hazırlığı damat tarafı yapmak mecburiyetindedir. İşte damadın ve damat tarafının yapması gerekenler:

  -Yatak odası takımı, tül ve perdeler, halı, kilim, mutfak eşyalarını, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli süpürge, ütü, çeyiz, sandık, kız tarafı alır.

  -Ev tutulur… Damadın anne ve babası yeni bir aileyi ya yanlarında veya başka bir evde barınmasını sağlar. Kiralık ise tutulur. Evin boya badana vb işleri yapılır.. Masrafları erkek tarafı karşılar.

  -Oturma grubu

  -Yemek odası takımı (masa, sandalye, gümüşlük, vitrin, televizyon sehpası, orta sehpa)

  -Oturma salonunun halı veya kilim

  -Abajur ve lambalar

  -Çekyat

  -buzdolabı

  -televizyon, müzik seti, vcd

  -Ayakkabılık (portmanto)

  Damat tarafı alır. Ev eşyaları çiftlerin zevklerine göre döşenir. Bunun için ev hazırlığı bölümünde gerekli şekilde bilgi edinebilirsiniz. Hazırlıklar eşyaların kalitesine göre fiyatları yükselip alçalmaktadır. Çiftlerin alacak durumları yoksa eğer sadece mutlu bir aile oluşturmak istiyorlarsa yukarıda sayılan ürünleri kendilerine göre azaltabilirler. Kuralları nitelikleri kişiler ve aileler kendileri belirler.
   
 2. Sarısaçlım

  Sarısaçlım Saygın Üye www.pembeoje.com

  Bilgiler için teşekkürler cnm
   
 3. linet

  linet Yeni Üye www.pembeoje.com

  kalmadı artık böyle adetler çiftler kendi kafalarına göre hallediyor bütün ihtiyaçları.
   

Sayfayı Paylaş